هنر انتقاد

خیلی از ما در ارتباطات اجتماعی خود با دیگران مخصوصا زندگی مشترک, روابط و برخوردهایی را دیده ایم یا تجربه کرده ایم که نمی دانیم واقعا مناسب هست یا نه؟! وتا بخواهیم از این تردید بیرون بیاییم و به نتیجه ی درست برسیم هزینه های بالایی می دهیم...

یک ارتباط خوب سه فضا دارد: "من,تو,ما". سعی نکنیم همه ی فضاهای محبوب مان را به کنترل خود در آوریم که ثابت کنیم همسر بهتری هستیم.
دانشمندان معتقدند اگر شما شخصیت سالمی داشته باشید فضاهای شخصی دارید, مطالعات, دوستان, معنویات و دلخوشی هایی دارید که مال شماست و اتفاقات مختلف (مهاجرت, ازدواج, سربازی رفتن, اشتغال و ...) تاثیر چندانی روی آن ها نخواهد داشت.
منظور از فضای شخصی, فضای پنهان از همسر جانمان نیست اما بنا هم نیست که حتما طبق سلیقه ی او تنظیم شده باشد.
اشتباه بدی است که بخواهید همه ی فضاهای محبوب تان را تحت نظارت خود در آورید زیرا فردیت او قربانی می شود و وقتی کسی فردیت و شخصیت نداشته باشد به درد هیچ کس نمی خورد حتی شما دوست عزیز!

سوال: آیا همسر جان حق دارد نسبت به دوستان من حساس باشد یا نه؟
جواب: بله اما باید منطقی باشد نه سلیقه ای و در ضمن ناشی از این نباشد که همسرتان بخواهد قدرت خود در کنترل شما را به رخ بکشد.
در آغاز زندگی مشترک گاهی اتفاق می افتد که همسر جان سعی می کند تمام فضاهای اطراف خود را تحت کنترل بگیرد و همین منطق را در مورد همسر خود نیز اعمال می کند و سعی دارد تمام رفتارها و رفت و آمدها و تصمیمات زندگی همسر را مدیریت کند. شاید در ابتدای رابطه همسر تحت کنترل! از این موضوع خوشحال شود که تا این حد مورد توجه همسر جان است اما کم کم احساس می کند که دارد کنترل می شود.

مثلا اگر شما دوست معتادی دارید همسرتان می تواند تذکر دهد که نگاه اجتماعی جامعه به خانواده ممکن است در خطر بیفتد. دقت کنید که لحن این بیان خیلی مهم است. اکثر مردم نقد صحیح را بلد نیستند و معمولا با جراحت شدید این کار را به انجام می رسانند.

در زندگی گریزی از اشتباه و گاها دلخوری ناشی از آن نیست اما شیوه ی برخورد در این مواقع, مخصوصا در زندگی مشترک, یکی از راه هایی است که بتوانیم ارتباطی آینده دار و سالم از نظر عاطفی را سر و سامان دهیم.
به عنوان مثال وقتی یکی از طرفین رفتار اشتباهی انجام می دهد طرف مقابل ژست دلخوری می گیرد تا همسر خلاف کار! بگردد و بگردد تا علت را پیدا کند یا از زیر زبان او بکشد ( بدترین شیوه ی انتقاد! )
+خود من جزو این دسته افرادم و وقتی از چیزی ناراحت و دلخور میشم حتی به همسر جان نگاه هم نمی کنم خنثی.
در رابطه ی سالم ممکن است گاهی حرمت های کلامی شکسته شود ولی معذرت خواهی بدون درد سر رخ میدهد.
البته رفتاری که طرف مقابل در برابر این معذرت خواهی پیش می گیرد گاهی گذشت و تلاش برای بهبود رابطه است و گاهی برخورد اشتباهی است که اوضاع را از آنچه بوده بدتر می کند مثلا بلافاصله بعد از معذرت خواهی همسرش, لیست عریض و طویلی از اشتباهات و عذرخواهی های گذشته را ردیف کرده و اتفاقات گذشته را مسلسل وار به او یادآوری می کند... حتما می توانید ادامه ی این بحث و گفت و گوی دو طرفه را حدس بزنید!!

دانشمندان علوم رفتاری توصیه های مهمی در این شرایط برای همسران دارند:
یک.
انتقاد کردن یک مهارت است و میتوان آن را آموخت و در آن به تبحر رسید.
دو. اگر دلخورید ژست آرامش نگیرید و اگر می توانید صحبت کنید, نگذارید همسر جانتان به گمانه زنی علت ناراحتی شما بپردازد زیرا چه بسا اشتباهی کند و چیزی را اصلاح کند که اتفاقا مطلوب شما بوده است.
سه. در انتقاد حتما آدرس بدهید! یعنی کلی گویی نکنید. " تو هیچ وقت منو درک نمیکنی" هیچ کمکی به یک مرد نمیکند. زن باهوش می گوید: " در زمینه ی نگرانی ام درباره ی سلامتی پدرم انتظار دارم شرایطم را بهتر درک کنی".


پ.ن: دلیل نوشتن این پست یک تریپ دلخوری به همان شیوه ی بدترین نوع انتقاد! از طرف من در چند روز گذشته بودخجالت. البته قصدم ژست گرفتن نبوده و نیست فقط گاهی با خودم کلنجار میرم که نکنه گفتن موضوع دلخوریم باعث ناراحتی همسر جان بشه. که البته سکوتم ناراحت کننده تره.باید تمرین کنم که حرف بزنمچشم

/ 21 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهین

سلام با مطلب جملات زیبا در مورد زنان به روزم و منتظر تو

*عسلی و آقای همسر*

سلام دوستم اتفاقا ما هم در مورد همین مسئله که نوشته بودی مشکل داشتیم .. منم توی خودم میرفتم ولی دلیل توی هم رفتنم این بود که بعد از ناراحتی باید ذهنم رو جمع و جور میکردم و آروم تر میشدم تا بتونم حرف بزنم .. ولی همسرجان رفتارم رو جور دیگه ای برداشت میکرد و فکر میکرد خودمو میگیرم .. در آخر براش توضیح دادم که دلیل برخوردم چیه و اون هم ازم خواست هروقت میخوام به آرامش برسم و بعد صحبت کنم ، اینو بهش بگم .. خانومی ممنون از اینکه به وبلاگم اومدی وبلاگ جالبی داری اگر اجازه بدی به لیست همسایه های خوبم اضافه ات کنم روزهات نارنجی شادباشی

رضاکاظمی

ممنون خانم ِ "حوا" [لبخند] شما هم برای من حکم وبلاگ آه شب را پیداکرده اید ، چرا که آنجا هم مطالب آموزنده ای درج می شود که خواندنش برایم علاوه بر لذت ،آگاهی به همراه می آورد خسته نباشید

هانیه

سلام حوای عزیزم. خووبی گلم؟ ممنونم که به من سر زدی . امیدوارم دلخوریه کوچیکووون واسه همیشه رفع شده باشه [گل]

صحرا

مطلبت جالب بود دوست جدید من . من خودم آدم انتقاد پذیری هستم نسبتا . اما همسرم نه .

پگاه

سلام.من آپ کردم. خوشحال میشم بیاین.[گل]

مهسا

خیلی خوب و قشنگ بود